Taiwan Semiconductor PLAD10J & PLAD10JH Rectifiers
Taiwan Semiconductor PLAD10J and PLAD10JH Rectifiers are 10A, 600V standard rectifiers with low power loss and high efficiency. These rectifiers feature 95pF junction capacitance and operate at -55°C to 175°C junction temperature range. The PLAD10J and PLAD10JH standard rectifiers are ideal for automated placement, and the PLAD10JH rectifier is AEC-Q101 qualified. These rectifiers are RoHS compliant, Pb-free, halogen-free, and come in a ThinDPAK package. The PLAD10J and PLAD10JH rectifiers are used in Switching Mode Power Supply (SMPS), general-purpose, onboard charger, and Totem-pole PFC applications.
Features
  • AEC-Q101 qualified (PLAD10JH)
  • Low power loss
  • High efficiency
  • Ideal for automated placement
  • 10A forward current (IF)
  • 95pF junction capacitance (CJ)
  • 600V repetitive peak reverse voltage (VRRM)
  • -55°C to 175°C junction temperature range (TJ)