CUI Inc PSK-36E & PSK-40E Internal AC-DC Power Supplies
CUI Inc PSK-36E and PSK-40E Internal AC-DC Power Supplies are housed in a compact encapsulated board-mount package. These power supplies feature a 36W and 40W continuous output power, 90VAC to 264VAC universal input range, and a 5,000m operating altitude. The PSK-36E/PSK-40E AC-DC power supplies are designed to meet IEC/EN 60335 and Class B emissions (EN 55032/CISPR) standards. The protection feature includes short-circuit and over-voltage protection. These power supplies are compliant with RoHS and REACH. The PSK-36E/PSK-40E power supplies are ideal for space-constrained, low-power ICT/ITE, industrial, and consumer electronic applications.
Features
  • 90VAC to 264VAC universal input range
  • Class B emissions (EN 55032/CISPR)
  • IEC/EN/UL 62368-1 certified
  • Designed to meet IEC/EN 60335
  • Short circuit and over-voltage protection
  • 36W continuous output power (PSK-36E)
  • 40W continuous output power (PSK-40E)
  • No-load power consumption:
    • <0.1W (PSK-36E)
    • <0.15W (PSK-40E)