PBT01F24D15
XP Power
209-PBT01F24D15
PBT01F24D15
Produc.:
Opis:
DC/DC Converters - SMD 10 3.3V I/P 1W 1kV isolation unregulated SMD10 DC-DC converter single O/P 152mA 3.3V
Cykl życia:
Nowe produkty:
Nowości od tego producenta.
Model ECAD:
Dostępność
Stany magazynowe:
0
Nadal możesz kupić ten produkt i dodać do zaległego zamówienia.
Dostępna ilość z otwartych zamówień:
198
Oczekiwane: 19.05.2026
Średni czas produkcji:
10
tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
XP Power
Kategoria produktów: Przetwornice DC/DC — SMD
RoHS:
Isolated
2 Output
1 W
24 V
21.6 V
26.4 V
15 V
34 mA
- 15 V
- 34 mA
1 kV
SMD-10
15.24 mm
10.7 mm
7 mm
Industrial
PBT01
Aplikacja: Industrial, Instrumentation
Marka: XP Power
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: TW
Wymiary: 15.24 mm x 10.7 mm x 7 mm
Napięcie wejściowe: 21.6 V to 26.4 V
Maksymalna temperatura robocza: + 105 C
Minimalna temperatura robocza: - 40 C
Styl mocowania: SMD/SMT
Opakowanie: Tube
Produkt: Isolated
Wielkość opakowania producenta: 33
Podkategoria: DC-DC Converters
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
PBT01F & PBT02F SMT DC-DC Converters
XP Power PBT01F and PBT02F SMT DC-DC Converters deliver compact, isolated power solutions for distributed architectures in industrial, instrumentation, and technology systems. With unregulated single and dual outputs ranging from 3.3VDC to 15VDC, these converters support nominal inputs from 3.3VDC to 24VDC and offer isolation ratings up to 3kVDC. The XP Power PBT01F series provides 1W output power and operates up to +105°C, while the PBT02F series offers 2W and extends to +95°C. Both series feature continuous short-circuit protection, high MTBF ratings, and are housed in SMD8 or SMD10 DIP packages for streamlined integration. Engineers can rely on their robust EMC compliance, natural convection cooling, and flexible tape-and-reel packaging for automated assembly. Whether isolating analog, digital, or relay circuits, PBT01F and PBT02F converters offer a practical, space-efficient solution with safety approvals to IEC/UL/EN 62368-1 standards.