LM43602PWPR
Texas Instruments
595-LM43602PWPR
LM43602PWPR
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 3 881
Stany magazynowe:
3 881 Wysylamy natychmiast
Średni czas produkcji:
12 tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
W przypadku tego produktu zgłoszono długi czas realizacji.
Opakowanie:
Komplet Opakowanie zbiorcze (zamówienie w wielokrotności 2000)
Cut Tape / MouseReel™
Opakowanie:
Tube
Podobny produkt
Texas Instruments LM43602PWP
Texas Instruments
Switching Voltage Regulators Synchronous Buck Reg ulator A 595-LM4360 A 595-LM43602PWPR
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
Kategoria produktów: Impulsowe regulatory napięcia
RoHS:
SMD/SMT
HTSSOP-16
Buck
1 V to 28 V
2 A
1 Output
3.5 V
36 V
27 uA
200 kHz to 2.2 MHz
- 40 C
+ 125 C
LM43602
Reel
Cut Tape
MouseReel
Marka: Texas Instruments
Kraj montażu: TW
Kraj wytworzenia: JP
Kraj pochodzenia: TW
Napięcie wejściowe: 3.5 V to 36 V
Wrażliwość na wilgoć: Yes
Prąd roboczy zasilania: 27 uA
Rodzaj produktu: Switching Voltage Regulators
Zakończenie pracy: Shutdown
Wielkość opakowania producenta: 2000
Podkategoria: PMIC - Power Management ICs
Napięcie zasilania – min.: 3.5 V
Rodzaj: Step-Down Converter
Jednostka masy: 62,700 mg
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
Ta funkcja wymaga włączonej obsługi języka JavaScript.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LM4360x/LM4360x-Q1 SIMPLE SWITCHER® Regulators
Texas InstrumentsLM4360x/LM4360x-Q1 SIMPLE SWITCHER® Regulators are an easy to use synchronous step-down DC-DC converter capable of driving up to 3A of load current from an input voltage ranging from 3.5V to 36V (42V transient). The LM4360x/LM4360x-Q1 provides exceptional efficiency, output accuracy, and drop-out voltage in a very small solution size. Peak current-mode control is employed to achieve simple control loop compensation and cycle-by-cycle current limiting. Optional features such as programmable switching frequency, synchronization, Power-Good flag, precision enable, internal soft-start, extendable soft-start, and tracking provide a flexible and easy to use platform for a wide range of applications. Discontinuous conduction and automatic frequency modulation at light loads improve light load efficiency. The family requires few external components, and pin arrangement allows simple optimum PCB layout. Protection features include thermal shutdown, VCC under-voltage lockout, cycle-by-cycle current limit, and output short circuit protection. The Texas Instruments LM4360x-Q1 devices are AEC-Q100 qualified for automotive applications.