STPS2L40U
STMicroelectronics
511-STPS2L40U
STPS2L40U
Produc.:
Opis:
Schottky Diodes & Rectifiers 2.0 Amp 40 Volt 0.34V Vf Low Drop
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 1 567
Stany magazynowe:
1 567
Wysylamy natychmiast
Dostępna ilość z otwartych zamówień:
15 000
Oczekiwane: 09.06.2026
Średni czas produkcji:
15
tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
Cena jednostkowa:
wewn. Cena:
Szac. taryfa:
Opakowanie:
Komplet Opakowanie zbiorcze (zamówienie w wielokrotności 2500)
Il. Cena jednostkowa
wewn. Cena
Cut Tape / MouseReel™
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
SMB (DO-214AA)
Single
Si
2 A
40 V
500 mV
75 A
220 uA
- 65 C
+ 150 C
STPS2L40
Reel
Cut Tape
MouseReel
Marka: STMicroelectronics
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: CN
Rodzaj produktu: Schottky Diodes & Rectifiers
Wielkość opakowania producenta: 2500
Podkategoria: Diodes & Rectifiers
Jednostka masy: 230 mg
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Power Schottky Rectifiers
STMicroelectronics Power Schottky Rectifiers combine low voltage-drop characteristics with negligible or zero recovery. The STMicroelectronics rectifiers range from 15V to 200V and from 1A to 240A, covering all application needs from OR-ing and 48V converters to battery chargers and welding equipment. These STMicroelectronics devices are avalanche-specified for improved ruggedness. The devices feature a broad range of package offerings, with through-hole and surface mount industry standard outlines and the PowerFLAT™ package. PowerFLAT is a step further in power density for 30V and 45V bypass diodes designed for solar panel junction boxes.