STPS1L40M
STMicroelectronics
511-STPS1L40M
STPS1L40M
Produc.:
Opis:
Schottky Diodes & Rectifiers 1.0 Amp 40 Volt
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 1 712
Stany magazynowe:
1 712
Wysylamy natychmiast
Dostępna ilość z otwartych zamówień:
11 900
Oczekiwane: 19.05.2026
Średni czas produkcji:
15
tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
Cena jednostkowa:
wewn. Cena:
Szac. taryfa:
Opakowanie:
Komplet Opakowanie zbiorcze (zamówienie w wielokrotności 12000)
Il. Cena jednostkowa
wewn. Cena
Cut Tape / MouseReel™
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
DO-216AA-2
Single
Si
1 A
40 V
600 mV
50 A
63 uA
- 65 C
+ 150 C
STPS1L40M
Reel
Cut Tape
MouseReel
Marka: STMicroelectronics
Kraj montażu: CN
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: CN
Rodzaj produktu: Schottky Diodes & Rectifiers
Wielkość opakowania producenta: 12000
Podkategoria: Diodes & Rectifiers
Jednostka masy: 15,500 mg
Power Schottky Rectifiers
STMicroelectronics Power Schottky Rectifiers combine low voltage-drop characteristics with negligible or zero recovery. The STMicroelectronics rectifiers range from 15V to 200V and from 1A to 240A, covering all application needs from OR-ing and 48V converters to battery chargers and welding equipment. These STMicroelectronics devices are avalanche-specified for improved ruggedness. The devices feature a broad range of package offerings, with through-hole and surface mount industry standard outlines and the PowerFLAT™ package. PowerFLAT is a step further in power density for 30V and 45V bypass diodes designed for solar panel junction boxes.