STF40N60M2
STMicroelectronics
511-STF40N60M2
STF40N60M2
Produc.:
Opis:
MOSFETs Nchanl 600 V 78 Ohm typ 34 A Pwr MOSFET
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 386
Stany magazynowe:
386
Wysylamy natychmiast
Dostępna ilość z otwartych zamówień:
2 000
Oczekiwane: 26.10.2026
Średni czas produkcji:
18
tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
STMicroelectronics
Kategoria produktów: Układy MOSFET
RoHS:
Si
Through Hole
TO-220-3
N-Channel
1 Channel
650 V
34 A
88 mOhms
- 25 V, 25 V
3 V
57 nC
- 55 C
+ 150 C
40 W
Enhancement
MDmesh
Tube
Marka: STMicroelectronics
Konfiguracja: Single
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: SG
Czas zanikania: 11 ns
Rodzaj produktu: MOSFETs
Czas narastania: 13.5 ns
Seria: STF40N60M2
Wielkość opakowania producenta: 1000
Podkategoria: Transistors
Rodzaj tranzystora: 1 N-Channel
Typowy czas opóźnienia wyłączenia: 96 ns
Typowy czas opóźnienia włączenia: 20.5 ns
Jednostka masy: 2 g
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MDmesh™ II Power MOSFETs
STMicroelectronics 600 and 650V MDmesh™ M2 series of super-junction Power MOSFETs are optimized for soft-switching applications (LLC resonant power supplies) thanks to the optimized trade-off between RDS(on), gate charge (Qg) and intrinsic capacitances (Ciss, Coss). They also are suitable for PFC applications, especially at light loads.
Latest Technologies in Power MOSFET & IGBT
STMicroelectronics offers the newest technologies in Power MOSFETs and IGBTs. ST offers a wide portfolio of MOSFETs and IGBTs tailored to specific applications, targeting SMPS, lighting, motor control, and varied industrial applications. ST's portfolio includes high-voltage super-junction MOSFETs, trench-gate field-stop IGBTs for hard and soft switched topologies, and low-voltage trench-based MOSFETs for power conversion and BLDC motor drives. ST's 1200V SiC MOSFETs combine a high junction temperature rating of 200°C with a very low RDS(on) area (with minimal variation versus temperature) and excellent switching performance for more efficient and compact SMPS designs. M series IGBTs offer an optimized VCE(SAT) and E(off) tradeoff along with a rugged short circuit rating for motor control. Explore ST's complete offering of MOSFETs and IGBTs for any power design.