SMC30J18CA
STMicroelectronics
511-SMC30J18CA
SMC30J18CA
Produc.:
Opis:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 3000W Transil 18V 0.2uA 15kV 8kV BI
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 1 081
Stany magazynowe:
1 081 Wysylamy natychmiast
RoHS:
Bidirectional
1 Channel
18 V
SMD/SMT
39.3 V
20 V
SMC (DO-214AB)
800 A
3 kW
150 pF
30 kV
30 kV
STMicroelectronics SMC30J Transient-Voltage-Suppression (TVS) Diodes are designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2, MIL-STD 883 Method 3015, and electrical overstress such as IEC 61000-4-4 and 5. The SMC30J TVS Diodes are used for surges below 3000W 10/1000μs. The planar technology of these devices makes them suitable for high-end equipment and SMPS, where low leakage current and high junction temperature are required to provide reliability and stability over time.