RPCA0805JT2K40
SEI Stackpole
708-RPCA0805JT2K40
RPCA0805JT2K40
Produc.:
Opis:
Thick Film Resistors - SMD 2.4 Kohm 0805 0.25W 5% AECQ2 Surge Withstanding
Reel
RPCA
2.4 kOhms
250 mW (1/4 W)
5 %
+ 155 C
150 V
0805
2 mm (0.079 in)
1.2 mm (0.047 in)
0.5 mm (0.02 in)
Automotive Grade
Anti-Surge Resistors
Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors offer up to 1.5W power rating, 500V maximum working voltage, and REACH compliance. These resistors feature a broad resistance range, excellent pulse-withstanding performance, and higher anti-surge performance compared to the RMCF series. Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors are untrimmed for 5% and wider tolerances and limited trim for 1% and tighter tolerances, with an operating temperature range of -55°C to +155°C.