RPC1206FT82K5-HP
SEI Stackpole
708-RPC1206FT82K5-HP
RPC1206FT82K5-HP
Produc.:
Opis:
Thick Film Resistors - SMD RES, PULSE, 1206, 82.5 Kohm, 1%, 0.5W
Reel
RPC
82.5 kOhms
500 mW (1/2 W)
1 %
+ 155 C
200 V
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
0.55 mm (0.022 in)
High Power
Anti-Pulse Resistors
Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors offer up to 1.5W power rating, 500V maximum working voltage, and REACH compliance. These resistors feature a broad resistance range, excellent pulse-withstanding performance, and higher anti-surge performance compared to the RMCF series. Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors are untrimmed for 5% and wider tolerances and limited trim for 1% and tighter tolerances, with an operating temperature range of -55°C to +155°C.