SZ1.5SMC18AT3G
Littelfuse
863-SZ1.5SMC18AT3G
SZ1.5SMC18AT3G
Produc.:
Opis:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 18V 1.5kW UNI-DIR SZ1.5SMC AEC-Q101
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 4 111
Stany magazynowe:
4 111 Wysylamy natychmiast
Średni czas produkcji:
17 tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
wewn. Cena
Komplet Opakowanie zbiorcze (zamówienie w wielokrotności 2500)
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
Littelfuse
Kategoria produktów: Diody ochronne ESD / diody TVS
REACH - SVHC:
Unidirectional
1 Channel
15.3 V
SMD/SMT
25.2 V
17.1 V
SMC (DO-214AB)
59.5 A
1.5 kW
- 65 C
+ 150 C
SZ1.5SMCxxxAT3G
AEC-Q101
Reel
Cut Tape
Marka: Littelfuse
Kraj montażu: CN
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: CN
Pd – strata mocy: 4 W
Produkt: TVS Diodes
Wielkość opakowania producenta: 2500
Podkategoria: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Jednostka masy: 228 mg
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
Ta funkcja wymaga włączonej obsługi języka JavaScript.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.
Automotive TVS Diodes
Littelfuse AEC-Q101 Qualified TVS Diodes protect sensitive electronic equipment from voltage transients induced by load dump and other transient voltage events. These AEC-Q101 qualified devices offer peak pulse power dissipation ratings of 400W (SZ1SMA) to 3000W (TPSMD). Littelfuse AEC-Q101 Qualified TVS Diodes are ideal for applications such as DC power protection and ESD protection in automotive electronics such as electronic control units, sensors, and entertainment systems, as well as in portable devices that require high reliability.
SZ1.5SMC 1500W TVS Diodes
Littelfuse SZ1.5SMC 1500W TVS Diodes are designed to protect voltage-sensitive components. The series offers protection from high-voltage and high-energy transients. The diodes have excellent clamping capability, high surge capability, low Zener impedance, and fast response time. The diodes offer a working peak reverse voltage range of 5.8V to 77.8V, a standard Zener breakdown voltage range of 6.45V to 95.5V, and 1500W at 1ms peak power. Applications for Littelfuse SZ1.5SMC 1500W TVS Diodes include communication systems, automotive, numerical controls, process controls, medical equipment, business machines, and power supplies.