R71QR41004010K
KEMET
80-R71QR41004010K
R71QR41004010K
Produc.:
Opis:
Film Capacitors 1uF 1000VDC 10% Rad
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 7 722
Stany magazynowe:
7 722 Wysylamy natychmiast
Średni czas produkcji:
30 tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
KEMET
Kategoria produktów: Kondensatory foliowe
RoHS:
1 uF
1 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
27.5 mm (1.083 in)
32 mm (1.26 in)
13 mm (0.512 in)
General Film Capacitors
275 VAC
10 %
2 Pin
22 mm (0.866 in)
Straight
- 40 C
+ 110 C
R71
Tray
Marka: KEMET
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: MK
Średnica przewodu: 0.8 mm
Rodzaj produktu: Film Capacitors
Wielkość opakowania producenta: 288
Podkategoria: Capacitors
Rodzaj: Polypropylene Pulse / High Frequency Film Capacitors
Jednostka masy: 13,150 g
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
Low Power Polypropylene Capacitors
KEMET Low Power Polypropylene Capacitors feature a 100pF to 22µF capacitance range, 900VAC maximum voltage rating, and tolerance from 0% to 20%. KEMET Low Power Polypropylene Capacitors are ideal for deflection circuits in TV sets and high voltage and current designs. These capacitors include the following series: A70, A72, F461-F464, PHE450, PFR, R71, R73, R74, R75, and R76.
R71 Film Capacitors
KEMET R71 MKP Film Capacitors offer a 420VDC to 1000VDC voltage range and are typically used for P.F.C (Power Factor Correction). The R71 Series is constructed of metallized polypropylene film with radial leads of tinned wire and is encapsulated in a self-extinguishing solvent-resistant plastic case. KEMET R71 MKP Film Capacitors are ideal for power factor correction and pulse applications.