C1808C911KBGACTU
80-C1808C911KBG
C1808C911KBGACTU
Produc.:
Opis:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 630V 910pF 0.1
Cykl życia:
Zamówienie specjalne z fabryki:
Model ECAD:
Dostępność
Stany magazynowe:
Podobne produkty
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
KEMET
Kategoria produktów: Wielowarstwowe kondensatory ceramiczne MLCC – SMD/SMT
RoHS:
910 pF
630 VDC
C0G (NP0)
10 %
1808
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
4.7 mm (0.185 in)
2 mm (0.079 in)
General Type MLCCs
SMD Comm C0G HV
Reel
Marka: KEMET
Klasa: Class 1
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: JP
Opakowanie/obudowa: 1808 (4520 metric)
Rodzaj produktu: Ceramic Capacitors
Wielkość opakowania producenta: 1000
Podkategoria: Capacitors
Rodzaj: High Voltage C0G Dielectric Commercial MLCCs
Nazwy umowne nr części: C1808C911KBGAC7800
Jednostka masy: 54 mg
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
Power Conversion Solutions
Commercial & Automotive SMD High-Voltage MLCCs
KEMET Commercial and Automotive SMD High-Voltage MLCCs (Multilayer Ceramic Capacitors) feature proprietary technologies ArcShield, KPS, and KC-LINK. These capacitors are available in EIA case sizes ranging from 0402 to 4540 and DC voltage ratings up to 10000V. KEMET Commercial and Automotive SMD High-Voltage MLCCs cover capacitance ranges from 0.5pF to 560nF with an operating temperature of -55°C to +125°C. Ideal applications include commercial, automotive, and industrial.
High Voltage C0G MLCCs (Commercial & Auto Grade)
KEMET High Voltage Surface Mount MLCCs in C0G dielectric are temperature compensating and suited for resonant circuit applications or where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to voltage and time and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/°C from -55°C to +125°C, and these devices offer low ESR at high frequencies and fine conventional use as filters or snubbers in switching power supplies, lighting ballasts, etc. Commercial-grade and automotive-grade devices that meet AEC-Q200 qualifications are available. These capacitors from KEMET are lead (PB)-free, RoHS, and REACH compliant without exemption.
High-Voltage ≥500V Capacitors
KEMET High-Voltage ≥500V Capacitors are offered in a variety of form factors, case sizes, dielectrics, and capacitance values. These devices feature MLCC EIA case sizes from 0603 to 6560 and voltage ratings from 500VDC to 10,000VDC. KEMET High-Voltage Capacitors are ideal for commercial, automotive, and industrial applications.