C0402C221J5GAC
KEMET
80-C0402C221J5GAC
C0402C221J5GAC
Produc.:
Opis:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 220pF C0G 0402 5%
Model ECAD:
Na stanie magazynowym: 81 448
Stany magazynowe:
81 448 Wysylamy natychmiast
Średni czas produkcji:
30 tygodni Oczekiwany czas produkcji w fabryce dotyczący ilości większych niż pokazane.
Minimum: 1   Wielokrotności: 1
Cena jednostkowa:
wewn. Cena:
Szac. taryfa:
Opakowanie:
Komplet Opakowanie zbiorcze (zamówienie w wielokrotności 10000)
Il. Cena jednostkowa
wewn. Cena
Cut Tape / MouseReel™
Alternatywne pakowanie
Produc. Nr części:
Opakowanie:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Dostępność:
Na stanie magazynowym
Cena:
Min.:
1
Atrybuty produktu Wartość atrybutu Wybierz atrybut
KEMET
Kategoria produktów: Wielowarstwowe kondensatory ceramiczne MLCC – SMD/SMT
RoHS:
220 pF
50 VDC
C0G (NP0)
5 %
0402
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.5 mm (0.02 in)
General Type MLCCs
SMD Comm C0G
Reel
Cut Tape
MouseReel
Marka: KEMET
Klasa: Class 1
Kraj montażu: Not Available
Kraj wytworzenia: Not Available
Kraj pochodzenia: TW
Opakowanie/obudowa: 0402 (1005 metric)
Rodzaj produktu: Ceramic Capacitors
Wielkość opakowania producenta: 10000
Podkategoria: Capacitors
Rodzaj: C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Nazwy umowne nr części: C0402C221J5GAC7867
Jednostka masy: 1,500 mg
Znalezione produkty:
Aby pokazać podobne produkty, zaznacz przynajmniej jedno pole wyboru
Aby wyświetlić podobne produkty w tej kategorii, zaznacz co najmniej jedno pole wyboru powyżej.
Wybrane atrybuty: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
C0G Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs
KEMET C0G Commercial Grade 10VDC to 250VDC Surface-Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors (SMD MLCCs) feature a 125°C maximum operating temperature and are considered stable. These MLCCs feature a Class I material that exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage. KEMET C0G Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs offer a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/°C from -55°C to +125°C. These temperature-compensating MLCCs are ideal for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required.
Ceramic Capacitors
Group Power Conversion Components
Commercial Grade Class I Dielectric ≤250V MLCCs
KEMET Commercial Grade Class I Dielectric SMD ≤250V MLCCs feature a 125°C maximum operating temperature and are considered stable. These capacitors feature a Class I material that exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage. This series also boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/ºC from -55°C to +125°C. These KEMET temperature-compensating MLCCs are ideal for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. The lineup includes AEC-Q200-qualified capacitors.
High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
Commercial ≤250V MLCCs
KEMET Commercial ≤250V MLCCs offer various form factors, dielectrics, case sizes, up to 250VDC voltage, and capacitance values to give designers solutions for every possible application. These MLCCs from KEMET are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. Form factors include two-terminal surface-mount MLCCs, arrays, axial, and radial leaded termination options, including those with Sn and SnPb terminations.
Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs
KEMET Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs offer a wide variety of dielectrics, case sizes, voltages, and capacitance values, giving designers solutions for every possible application. These MLCCs are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. These capacitors are Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant without exemption.
High CV MLCCs
KEMET has expanded its High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) in X7R dielectric. Recent design and manufacturing technology innovations have led to significant increases in capacitance in EIA 0805 through 1812 case sizes and rated voltages of 500VDC, 630VDC, and 1000VDC. KEMET maximum capacitance offerings are now up to seven times greater than those previously available. Typical applications include switch-mode power supplies (input filters, resonators, tank circuits, snubber circuits, output filters), high voltage coupling and DC blocking, lighting ballasts, voltage multiplier circuits, DC/DC converters, and coupling capacitors in Cuk converters. KEMET High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are a preferred capacitance solution, offering tremendous performance, reliability, and cost advantages for circuit designers. Ceramics are non-polar devices that offer unsurpassed volumetric efficiency, delivering the highest capacitance in the smallest package sizes in the market. Available in a wide range of sizes, KEMET High CV MLCCs offer very low equivalent series resistance (ESR), exhibit excellent high-frequency characteristics, and are extremely reliable. MLCCs are monolithic devices that consist of laminated layers of specially formulated, ceramic dielectric materials interspersed with a metal electrode system. The layered formation is then fired at high temperatures to produce a sintered and volumetrically efficient capacitance device. A conductive termination barrier system is integrated on the exposed ends of the chip to complete the connection. View the entire